Jesteś tutaj

Mama Tina w kinach od 2 października

Autor: 
Mayfly

Christina Noble, wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym napalmem i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie niosąc pomoc najmłodszym. 

Niezwykła historia kobiety, która poświęciła życie na ratowanie dzieci. Urodzona w Dublinie Christina Noble, śladem Hioba, od najmłodszych lat doświadczała kolejnych krzywd od losu. Wieloletnia lawina nieszczęść z przymieraniem głodem, sierocińcem, gwałtem i odebranym siłą dzieckiem na czele, nie złamały jej, lecz dodały sił. Wiedziona powracającym przez lata snem o wietnamskich dzieciach uciekających przed wojennym napalmem i żarliwą wiarą w Boga, z którym pozostaje w ciągłym kontakcie, postanowiła wyruszyć do Azji, by tam odnaleźć przeznaczenie niosąc pomoc najmłodszym. 

W kinach od 2 października

O Christinie Noble

Irlandzka obrończyni praw dzieci, działaczka charytatywna, pisarka. W 1989 roku założyła fundację Christina Noble Children’s Foundation.

Urodzona 23 grudnia 1944 roku w ubogiej dzielnicy Dublina. Po śmierci matki, w wieku 10 lat, została odesłana do sierocińca. Rodzeństwo Christiny trafiło do różnych sierocińców, a każdemu z nich powiedziano, że pozostali zmarli. Po wielokrotnych próbach ucieczki, w końcu udało jej się powrócić do Dublina. Pozostała bez dachu nad głową. Przez długi czas mieszkała w parku. W tym trudnym okresie swojego życia, padła ofiarą brutalnego gwałtu zbiorowego. Urodziła syna, którego odebrano jej siłą i oddano do adopcji. Gdy odkryła, że jej rodzeństwo żyje, przeprowadziła się do brata w Anglii. Tam też poznała przyszłego męża, z którym miała trójkę dzieci. W ciągu następnej dekady doświadczyła przemocy domowej, czego efektem była depresja i załamanie nerwowe. 

W czasie trwania wojny w Wietnamie, wielokrotnie doświadczyła powracającego snu, w którym nagie wietnamskie dzieci, uciekając przed zrzutem napalmu, proszą ją o pomoc. Ten sen zmienił jej życie, inspirując do pomocy dzieciom, które, podobnie jak ona, doświadczyły cierpienia. Blisko 20 lat później, w 1989 roku, pojechała do Wietnamu, gdzie na własną rękę niosła pomoc potrzebującym. W ciągu kolejnych ośmiu lat powołała do życia fundację Christina Noble Children’s Foundation. Jej celem było zapewnienie dzieciom dobrego startu w życie. Dotychczas w ramach działania fundacji powstały kliniki z oddziałami ratunkowymi, szkoły, schroniska dla bezdomnych chłopców, centra opieki, drużyny futbolowe, szkoły fryzjerskie i salony. 

Christina Noble wciąż odwiedza Wietnam, szukając najbardziej potrzebujących. Nigdy jednak nie odcina dzieci od ich domów i rodziny. Odwiedza najbiedniejsze dzielnice, informując o możliwej pomocy. W 14 krajach powstały biura fundacji. W 1997 roku fundacja rozpoczęła działania także na terenie Mongolii. Fundacja Christiny Noble pomogła ponad 140 000 dzieciom, a sama Christina została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. 

Kupując bilet na film, wspierasz fundusz stypendialny prowadzony przez Caritas. 1% przychodu zostanie przekazany na program „Skrzydła”.

Nagrody

Boston Irish Film Festival (2014) Najlepszy Film Pełnometrażowy

Dallas International Film Festival (2014) Nagroda Publiczności

Nashville Film Festival (2014) Nagroda Publiczności

Newport Beach Film Festival (2014) Najlepszy Film Zagraniczny

Newport Beach Film Festival (2014) Nagroda Publiczności

San Diego Film Festival (2014) Nagroda Publiczności

Santa Barbara International Film Festival (2014) Najlepszy Film Niezależny

Prasa o filmie

„Próba podążania za Bogiem, który wielokrotnie zdaje się milczeć”.
Christianity Today

„Oby takich chrześcijan jak ona było więcej”.
Crosswalk

„Twarda, nie stroniąca od przekleństw i używek naśladowniczka Matki Teresy”.
Christian Post

„Inteligentny, szczery i ujmujący”.
RogerEbert.com

* * *

Mama Tina, (Noble) 2014 Wielka Brytania, 100 min.
Reżyseria: Stephen Bradley
Scenariusz: Stephen Bradley
Zdjęcia: Trevor Forrest
Występują:
Deirdre O'Kane jako Christina Noble
Brendan Coyle jako Gerry Shaw
Liam Cunningham jako Thomas
Ruth Negga jako Joan
Sarah Greene jako nastoletnia Christina
Gloria Cramer Curtis jako mała Christina
Nhu Quynh Nguyen jako Madame Linh
Mark Huberman jako David Somers
David Mumeni jako Mario Pistolas

Dystrybucja Mayfly sp. z o.o.