Jesteś tutaj

O dziecku, które odwróciło się na pięcie

Autor: 
Edycja św. Pawła

Dla wszystkich tych, którzy zmagali się ze stratą dziecka poczętego serdecznie polecamy lekturę książki Izabeli Barton-Smoczyńskiej O dziecku, które odwróciło się na pięcie.

Śmierć dziecka podczas poronienia czy porodu przedwczesnego to śmierć bolesna. Przychodzi nagle, zostawia w sercu matek niegojącą się ranę i ogromne pragnienie, aby być ze swym dzieckiem. Z taką śmiercią nie sposób się pogodzić ani o niej zapomnieć. Trudno zaakceptować. Równie trudno znieść fakt, że dla innych – czasem najbliższych – dziecko po prostu „zniknęło”. Bez śladu, bez prawa do pamięci…

Dla wszystkich tych, którzy zmagali się ze stratą dziecka poczętego serdecznie polecamy lekturę książki Izabeli Barton-Smoczyńskiej O dziecku, które odwróciło się na pięcie.

W ciągu kilku lat, podczas których autorka zbierała materiał badawczy do niniejszej książki, spotkała się z wieloma kobietami, których cierpienie było ogromne, a żal i gorycz trudne do wyrażenia. Nie dość, że jako matki traciły swoje dziecko w szpitalu, to potem, osierocone, musiały jeszcze walczyć o prawo do własnego smutku, do żalu po dziecku. O lekceważone, pomijane i bagatelizowane doświadczenie utraty.

Jak napisał Stanisław Jerzy Lec: „Nie można liczyć na ludzką pamięć, ale nie można także liczyć na ludzką niepamięć”. Dlatego obok pytań najtrudniejszych: „Dlaczego ja?”, „Dlaczego moje dziecko?” – są jeszcze te, które osierocona matka kieruje do swoich najbliższych, do swojego lekarza, księdza, do nas wszystkich: Dlaczego tak łatwo innym o tych dzieciach zapomnieć?!

Książka ta ma pomóc w zrozumieniu doświadczenia utraty dziecka, w zrozumieniu procesu żegnania się z dzieckiem. Chcielibyśmy, aby była pomocna dla osób dotkniętych stratą, ich najbliższych, dla osób zajmujących się pomaganiem w sytuacjach kryzysowych, dla personelu medycznego. By służyła wszystkim, którzy chcą świadomie przeżyć żałobę po swoim dziecku, jak i tym, którzy im w tej drodze mogą lub chcą pomóc.

Dziś, gdy stosunek naszego społeczeństwa do problemu śmierci dziecka przed jego naturalnymi narodzinami można śmiało nazwać dehumanizacją życia poczętego, zależy nam na tym, aby książka przyczyniła się do zmiany takiego myślenia. Aby poronienie oznaczało śmierć dziecka, a nie „obumarcie płodu”. Dlatego też publikacja ma formę podręcznika i poradnika – zawiera podstawowe teoretyczne zagadnienia związane z żałobą i radzeniem sobie z kryzysem oraz praktyczne wskazówki dla osób dotkniętych śmiercią dziecka.

Izabela Barton-Smoczyńska – psycholog, psychotraumatolog. Specjalizuje się w psychologii osobowości człowieka dorosłego i w psychologii stresu. Ma doświadczenie prowadzenia interwencji kryzysowych. Autorka ogólnopolskiego programu badawczego dotyczącego strategii radzenia sobie w sytuacji straty perinatalnej. Członek Komitetu Naukowego i Komitetu Organizacyjnego konferencji „Przegrane narodziny” Współautorka monografii poświęconej strategiom prozdrowotnym po stracie dziecka. Doświadczony trener i konsultant biznesowy. Coach ICC. Autorka programów szkoleniowych poświęconych m.in. kreatywności, motywacji, komunikacji, a także programów dla lekarzy, wspierających budowanie relacji z pacjentem. 

* * *

Izabela Barton-Smoczyńska, O dziecku, które odwróciło się na pięcie, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2015, s. 272