Jesteś tutaj

7 km od Jerozolimy – kolekcja: Ludzie Boga

Autor: 
E-lite Distribution

Przy minimalnych środkach finansowych powstał niezwykły, przejmujący dramat o człowieku, jeszcze niedawno szczęśliwym, który dzięki własnym egoistycznym wyborom z dnia na dzień traci wszystko i zostaje sam.

Film

Powstanie, dołączonego do książki filmu 7 kilometrów od Jerozolimy, można nazwać cudem. Przy minimalnych środkach finansowych - dzięki wsparciu władz Syrii, gdzie zanim wybuchła wojna, kręcono większość scen - powstał niezwykły, przejmujący dramat o człowieku, jeszcze niedawno szczęśliwym, który dzięki własnym egoistycznym wyborom z dnia na dzień traci wszystko i zostaje sam. Sam? Nie do końca.

Film 7 km da Gerusalemme na festiwalu BAFF  2007 wygrał w następujących kategoriach:
– Najlepszy film
– Najlepszy aktor (Luca Ward)
– Najlepsza muzyka (Pivo & Aldo De Scalzi)
– Najlepsze zdjęcia (Alessandro Pesci e Mauro Marchetti  a.i.c.)
– Nagroda  UNESCO: dialog między kulturami.
– Nagroda dla książki 7 km da Gerusalemme Pino Farinottiego, na podstawie której napisano scenariusz. (Wznowienie książki przez Wydawnictwo Jedność)

Książka

Obserwując spotkania Alessandra z Jezusem, widz przeżywa zakłopotanie i zastanawia się, jak ma traktować opowiadaną historię? Przez cały czas, nie jest pewien, czy za chwilę nie okaże się, że to tylko sen bohatera lub filmowa pułapka zastawiona na ludzką ciekawość. Okazuje się jednak, że owa niepewność pomaga reżyserowi dotrzeć do wnętrza widza, rozluźnić, choć na chwilę mechanizmy obronne umysłu i obudzić w sercu najpiękniejsze pragnienia, zamknięte w „lamusie zwiędłych nadziei”, do którego wrzucamy dziecięce marzenia o spotkaniu z Bogiem.

Tekst książki przygotował: o. dr Marek Kotyński CSsR

* * *

 

7 km od Jerozolimy, reżyseria: Claudio Malaponti, występują: Luca Ward, Alessandro Etrusco, rok prod. 2007, Wydawnictwo E-lite, Warszawa 2015, czas 105 min.