Jesteś tutaj

Siedem spotkań z Jezusem Medytacje z Ewangelią św. Jana

Autor: 
Apostolicum

Siedem spotkań z Jezusem to okazja do tego, abym „niedoskonały ja” mógł się spotkać z „doskonałym Nim” – Jezusem. Zapraszam więc, abyśmy przyszli do Niego z tym, co nas stanowi, z całym bagażem naszych doświadczeń, z naszą historią życia, z tym, co dziś przeżywamy.

Siedem spotkań z Jezusem – siedem, choć tak naprawdę jedno. Przed nami fragmenty Słowa Bożego oraz siedem refleksji opartych o Ewangelię według św. Jana, których celem jest doprowadzenie nas do spotkania z Jezusem. W biblijnym znaczeniu cyfra siedem oznacza pełnię, doskonałość – to, w czym nie ma już braku.

Siedem spotkań z Jezusem to okazja do tego, abym „niedoskonały ja” mógł się spotkać z „doskonałym Nim” – Jezusem. Zapraszam więc, abyśmy przyszli do Niego z tym, co nas stanowi, z całym bagażem naszych doświadczeń, z naszą historią życia, z tym, co dziś przeżywamy. Stańmy przed Nim w prawdzie o nas, tacy, jacy jesteśmy i prośmy Go, by On tłumaczył nam nasze życie.

W drodze do Jezusa będą nam towarzyszyć nowotestamentalni bohaterowie Ewangelii św. Jana. Przyglądając się ich spotkaniu z Mistrzem z Nazaretu, będziemy szukać w tych ewangelicznych scenach siebie samych oraz odpowiadać na pytania, które w naszym imieniu zadali już biblijni bohaterowie. Jan Chrzciciel pomoże nam odkryć naszą tożsamość, zobaczyć, kim jesteśmy przed Jezusem.

Z Natanaelem będziemy poznawać najgłębszą prawdę o nas samych, to, co jest ukryte i niewidoczne, to, co intymne i schowane głęboko w nas. Nikodem uświadomi nam, że spotkania z Jezusem potrzebują także nasze ambicje, żądze i potrzeby, a Samarytanka nauczy nas słuchać Boga, który przemawia poprzez nasze pragnienia. Kobieta cudzołożna zaprowadzi nas w ciemne obszary naszego życia ipomoże odnaleźć tam Jezusa. Z kolei niewierny Tomasz odkryje miejsca niewiary i braku zaufania, by ostatecznie poddać je pod panowanie Jezusa i Jemu zawierzyć swoje życie.

Zanim wyruszymy w drogę i będziemy się przyglądać tym fascynującym spotkaniom, przyjrzyjmy się najpierw naszym intencjom. Każde spotkanie czemuś służy. U początku tej drogi trzeba więc nam odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: Czego szukam? Czego oczekuję od Jezusa? Dlaczego chcę się z Nim spotkać?

* * *

ks. Krzysztof Kralka SAC,  Siedem spotkań z Jezusem. Medytacje z Ewangelią św. Jana, Apostolicum, Warszawa 2015, s. 92