Jesteś tutaj

Z Bogiem 700 metrów pod ziemią

recenzja książki "Cud w kopalni"

Dlaczego warto wziąć tę książkę do ręki? Przede wszystkim, aby uświadomić sobie, że jakość mojej religijnej codzienności jest bardzo ważna, bo nie wiem, kiedy Bóg zechce ją wykorzystać dla budowania wiary innych.

Na tę książkę nie trzeba wiele czasu, właściwie jeden wieczór wystarczy. To informacja dla tych, których czasami przerażają książki przekraczające 100 stron. Cud w kopalni jest rozbudowanym świadectwem człowieka, który – używając słów ojca z przypowieści o synu marnotrawnym - „zaginął, a odnalazł się”. W tym wypadku nie chodzi o zaginięcie duchowe, a przede wszystkim fizyczne. W 2010 roku przez 69 dni cały świat śledził losy 33 chilijskich górników uwięzionych pod ziemią. José Henríquez był jednym z nich. To właśnie on jest autorem książki-świadectwa, której polską edycję przygotowało wydawnictwo eSPe.

Cud w kopalni to wyznanie wiary w Boga, którego obecność człowiek odkrywa w przeróżny sposób na wielu etapach życia. José swoje życie ukazuje jako drogę, jako dynamiczny ciąg wydarzeń, w których on widzi głęboki sens. 69 dni spędzonych 700 metrów pod ziemią to dla każdego człowieka ogromne wyzwanie, szczególnie jeśli przez pierwsze 17 dni ratownicy nic nie wiedzą o uwięzionych. Nikt na coś takiego nie jest przygotowany. José od samego początku zrozumiał, że jest powołany, aby otoczyć swoich kolegów opieką duchową. Był do tego przygotowany, ponieważ od wielu lat systematycznie i w sposób aktywny uczestniczył w życiu swojej chrześcijańskiej wspólnoty. Uczęszczał regularnie na nabożeństwa niedzielne i uczestniczył w ewangelizowaniu. Tym razem – dla podtrzymania braci w wierze – został posłany do kopalni. Książka jest bardzo prostą i jednocześnie przejmującą refleksją o Bogu, który posługuje się człowiekiem zarówno dla swojej chwały, jak i dla ocalenia – fizycznego i duchowego – człowieka.

José opowiada o swoim życiu również przed dramatem w kopalni, a także o tym, co miało miejsce po uwolnieniu. Jego przekaz jest prosty, wypływający przede wszystkim z faktów zinterpretowanych w kluczu wiary. Możemy je sprowadzić do często przywoływanego zdania: Bóg ma wobec ciebie plan. Codzienne życie ewangelią w życiu José zaowocowało podjęciem posługi religijnej na rzecz braci w sytuacji ekstremalnej. To, czego doświadczył, ale także czego się nauczył i co przeżył wcześniej, w czasach tragedii stało się ogromnym kapitałem wykorzystanym dla podtrzymania nadziei i wiary w uwięzionych mężczyznach.

Dlaczego warto wziąć tę książkę do ręki? Przede wszystkim, aby uświadomić sobie, że jakość mojej religijnej codzienności jest bardzo ważna, bo nie wiem, kiedy Bóg zechce ją wykorzystać dla budowania wiary innych. A może to być już jutro. Mam w pamięci na przykład jakieś biblijne passusy, opowieści, którymi mogę się posłużyć w każdej chwili? Chilijski górnik przekonuje: to naprawdę ważne.      

* * *

José Henríquez, Cud w kopalni, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2016, s. 179