Omawiana pozycja książkowa składa się z dziesięciu rozdziałów, które poprzedzają: Przedmowa do wydania polskiego (s. 9-11) autorstwa bpa Henryka Hozera oraz Wprowadzenie (s. 13-19) Nicolasa Diata. Poszczególne partie publikacji noszą następujące tytuły: Znaki od Boga w życiu dziecka Afryki (s. 21-62), Gwiazda Trzech Króli (s. 63-114), Od Piusa XII do Franciszka. Papieże jednego życia (s. 115-142), W poszukiwaniu Kościoła (s. 143-219), Kamienie węgielne i fałszywe wartości (s. 221-239), Pytania stawiane przez świat postmodernistyczny (s. 241-285), Aby być w prawdzie (s. 287-310), Tajemnica nieprawości i wielkie zwątpienia (s. 311-335), „Evangelii Gaudium”, radość Ewangelii według papieża Franciszka (s. 337-369), Bóg nie mówi dźwiękiem, ale przemawia do duszy (s. 371-414).
Już sam przegląd tytułów poszczególnych rozdziałów pokazuje, że prezentowana publikacja to nie tylko – jak wskazuje jej podtytuł – rozmowa o wierze. Książka zawiera wiele wątków autobiograficznych z życia kard. Saraha urodzonego w 1945 r. w Gwinei (Afryka), opis burzliwej historii ojczyzny purpurata rządzonej przez wiele lat przez dyktatora (Sékou Touré), a później przez juntę wojskową, uwagi i spostrzeżenia na temat współczesnych problemów i wyzwań świata (m.in. eliminacja Boga, relatywizm moralny, ideologia gender, rola polityki). To również wnikliwy obraz Kościoła czasu II Soboru Watykańskiego i obecnego z całym bogactwem zarówno pozytywów, mocnych cech, dobra i właściwej nowości, ale również zagrożeń, błędów i zgorszenia, które zrodziły się w ostatnich dziesięcioleciach w Owczarni Chrystusa.
Uważny czytelnik tej lektury znajdzie w niej głębokie myśli na temat wiary: o Bogu, liturgii, Kościele, duchowości kapłańskiej i misyjnej, moralności, dobru i złu, piekle i czyśćcu, papiestwie czy relacji wiary i rozumu, ale i o sprawach doczesnych: rodzina, demokracja, wolność, postęp. Liturgia to najcenniejszy czas święty, kiedy Kościół pozwala nam spotkać Boga w niepowtarzalny sposób (s. 69), Kościół jest stworzony po to, aby wielbić i adorować Boga. Bez Boga jest niczym (s. 149), Bóg zawsze pozostaje naszą siłą – godną podziwu, naszą pogodną radością i naszą świetlaną nadzieją (s. 369) – uczy na kartach książki kard. Sarah.
Książka pt. Bóg albo nic. Rozmowa o wierze wyrasta z historii życia, osobistej drogi wiary, wiedzy i bogatego doświadczenia Roberta Saraha, którego Bóg powołał z małej gwinejskiej wioski do przyjaźni w kapłaństwie oraz uczynił narzędziem – najpierw dla Kościoła we własnej ojczyźnie, a potem dla Kościoła powszechnego. To niesamowite świadectwo działania Boga, który – mówiąc językiem biblijnym – wywyższa pokornych, a ostatnich czyni pierwszymi.
Tytuł publikacji i cała jej treść przypomina, że tylko z Bogiem człowiek właściwie odczyta swoje życie, misję (powołanie) oraz świat, w którym żyje, natomiast bez Boga gubi się, dokonuje złych wyborów i wprowadza chaos w otaczającą go rzeczywistość. Bóg albo nic. Co wybrać? Zachęcam do tej ciekawej i głębokiej lektury oraz twórczych poszukiwań na postawione pytanie. Może pochmurne dni letniego urlopu będą dobrą okazję do spotkania z wartościową książką.
* * *
Robert Sarah, Nicolas Diat, Bóg albo nic. Rozmowa o wierze, tłum. A. Kuryś, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2016, s. 416.