Jesteś tutaj

Mało znana święta Bernadetta

Zaskakujące, jak dużo osób wie o objawieniach w Lourdes, o ich treści, natomiast niewiele wiadomo o wizjonerce, która przez Kościół Katolicki w ubiegłym stuleciu została uznana za świętą.

Zaskakujące, jak dużo osób wie o objawieniach w Lourdes, o ich treści, natomiast niewiele wiadomo o wizjonerce, która przez Kościół Katolicki w ubiegłym stuleciu została uznana za świętą. Mało znana za życia, córka prostego młynarza, w chwili objawień anaflabetka, również i po śmierci pozostaje nieznaną postacią z historii Kościoła i Francji czasów II Cesarstwa. Mowa o św. Bernadetcie Soubirous, o której opowiada film pt. „Tajemnica św. Bernadetty z Lourdes”, dołączony do książki pod tym samym tytułem, wydanej w serii Ludzie Boga. Fakty. Cuda. Tajemnice.

Film trwa niecałą godzinę i jest podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy samych objawień w Lourdes oraz ich przebiegu, drogi uznania przez Kościół oraz rozwoju kultu Matki Boskiej z groty Massabielle, do której przybywają tłumy chorych, prosząc Boga o uzdrowienie lub ulgę w cierpieniu. Druga część filmu dotyczy samej świętej Bernadetty, jej życia oraz stosunku do objawień, a także przyczyn, dla których została kanonizowana. Ku zaskoczeniu i wbrew intuicji, Kościół Katolicki nie wyniósł jej na ołtarze za sam fakt bycia wizjonerką, lecz za prowadzenie przykładnego życia zgodnego z Ewangelią. Pod koniec drugiej części możemy dowiedzieć się o związku objawień w Lourdes z objawieniami w Paryżu, jakie miały miejsce w kaplicy przy Rue du Bac, których świadkiem była św. Katarzyna Laboure.  

Wszystkich zainteresowanych, a także tych, którzy już coś wiedzą o Lourdes, zachęcam do obejrzenia filmu.

***

Tajemnica św. Bernadetty z Lourdes, reż. Marina Ricci, wyd. E-Lite, seria: Ludzie Boga. Fakty. Mity. Tajemnice nr 14, 2016.