Jesteś tutaj

Bez Boga jesteśmy drzewem bez korzeni

recenzja książki

Dla tych, którzy śledzili kroki kardynała prefekta w Polsce, książka będzie doskonałą okazją do przypomnienia sobie jego słów, a dla tych, którzy nie odkryli jeszcze bogactwa przesłania gwinejskiego purpurata, będzie to okazja do zgłębienia jego myśli.

Prawie pół roku temu gościł w naszej ojczyźnie prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Sakramentów, kardynał Robert Sarah. Przyjechał na zaproszenie abp. Henryka Hosera oraz sióstr loretanek, które podjęły się wydania wywiadu-rzeki z kardynałem pt. Bóg albo nic. Siostry loretanki postanowiły wydać także w formie książkowej wszystkie wywiady i przemówienia, jakie wygłosił w czasie dwudniowego pobytu w Polsce ksiądz kardynał.

Książka Bez Boga jesteśmy drzewem bez korzeni swoim tytułem nawiązuje bezpośrednio do odpowiedzi, jakiej udzielił jednemu z dziennikarzy kardynał Sarah. 90-stronicowa książka, wydana na papierze kredowym, z licznym zdjęciami i komentarzami, zachęca do lektury. Dla tych, którzy śledzili kroki kardynała prefekta w Polsce, książka będzie doskonałą okazją do przypomnienia sobie jego słów, a dla tych, którzy nie odkryli jeszcze bogactwa przesłania gwinejskiego purpurata, będzie to okazja do zgłębienia jego myśli i poglądu na Kościół oraz świat współczesny. To, co prócz samej lektury mnie ujęło, to liczne, umieszczone na marginesie wybrane i oznaczone na czerwono cytaty z wypowiedzi kard. Sarah. W książce znajdziemy też przemówienie, jakie autor książki Bóg albo nic wygłosił w siedzibie Wydawnictwa Sióstr Loretanek, nigdzie dotąd nie publikowane. Jak same siostry stwierdziły, nie chciały „uronić ani jednego słowa powiedzianego do nas przez watykańskiego hierarchę”, stąd pomysł podzielenia się z czytelnikami przemówieniami i wywiadami z księdzem kardynałem Robertem Sarah.

Zachęcam wszystkich do przeczytania książki.

* * *

Kard. Robert Sarah, Bez Boga jesteśmy drzewem bez korzeni, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2016.