Jesteś tutaj

Niebo będzie później

Natalia Niemen w rozmowie z Szymonem Babuchowskim

Znana i ceniona artystka, córka legendarnego Czesława Niemena. W szczerym i pełnym pasji wywiadzie rzece ujawnia nieznane fakty z życia ojca, a jednocześnie tłumaczy, dlaczego idzie własną drogą, zarówno w karierze artystycznej, jak i w życiu religijnym. 

Fascynująca lektura nie tylko dla fanów dobrych dźwięków. To także niezwykła duchowa podróż: od przekonania, że „dziwny jest ten świat”, po wiarę, że lepszy świat dopiero nas czeka. Po drugiej stronie życia.

Fragmenty książki

Tata leżał w śpiączce około dziesięciu dni – do samej śmierci. Z mężem śpiewaliśmy mu psalmy. Rozmawiałam z tatą, mówiłam mu różne rzeczy, których nie zdążyłam powiedzieć mu wcześniej. Mówiłam też jakby za niego, w sensie: myślę, tato, że ty też chciałbyś mi różne rzeczy powiedzie. Warto w takich momentach powiedzieć „Przepraszam” i „Wybaczam”. Co ja właśnie też czyniłam”.

Myślę, że na moje koncerty przychodzą wrażliwi ludzie, którzy dzielą ze mną podobne cechy psychoosobowości. Szukają piękna, szukają często czegoś więcej niż dobrej piosenki, świetnego śpiewania, decybeli i robienia wrażenia. Wydaje mi się, że przychodząc na moje koncerty, szukają również sacrum. Mojego odbiorcę określiłabym tak: wrażliwy i dziwiący się światu człek dobrej woli o poetycznych zapędach, który kocha sztukę nietuzinkową. I taki, który szuka Pana Boga.

Natalia Niemen – urodziła się 24 stycznia 1976 r. w Warszawie. Piosenkarka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, artystka sztuk plastycznych (samouk). Wychowywała się w artystycznym domu, pełnym muzyki i plastyki. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej I i II stopnia m.in. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Publiczną działalność muzyczną zaczynała w chórkach, w zespole u Natalii Kukulskiej. W 1997 r. wydała debiutancki album „Na opak”. Przez szereg lat była solistką chóru Trzecia Godzina Dnia oraz zespołu New Life`m z którym nagrała wiele płyt. Brała udział w koncertach i nagraniach swojego męża Mate. O. Współpracowała z Piotr Baron Quintet. Od kilku lat zajmuje się twórczością autorską, a także propagowaniem mało znanej twórczości muzyczno-poetyckiej swojego ojca, Czesława Niemena. O sobie samej mówi: ”Najpierw jestem boginią domowego ogniska, kurą i gospodynią domową, żoną i matką, a dopiero później artystką”.

Szymon Babuchowski – dobry rocznik 1977. Muzykujący poeta, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, miłośnik tanich podróży. Kieruje działem kultury „Gościa Niedzielnego”. Jego wiersze tłumaczone były na język hiszpański, francuski, serbski, czeski i słoweński. Opublikował sześć książek poetyckich Sprawy życia, sprawy śmierci (2002), Czas stukających kołatek (2004),Wiersze na wiatr (2008), Rozkład jazdy (2011) oraz wybory: Drzewo pomarańczowe (2011) i Zanim przyjdziesz (2014). Ta ostatnia książka, zawierająca wiersze religijne i metafizyczne, nominowana została w 2015 r. do Orfeusza - Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego. Wraz z zespołem w którym śpiewa Dobre Ludzie nagrał płytę Łagodne przejście (2015 r.). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej Kościół na końcu świata(2013). Prywatnie mąż Marty i tata Natalii. Mieszka w Katowicach.  

* * *

Natalia Niemen, Szymon Babuchowski, Niebo będzie potem, Wydawnictwo Niecałe, Warszawa 2016.