Jesteś tutaj

Kiedy szkoła staje się koszmarem

recenzja książki
Autor:

Nick Vujcic – znany na całym świecie ewangelizator, mówca, autor książek motywacyjnych nie boi się mówić o rzeczach, o których nie chcemy rozmawiać. W książce Nie daj się gnębić! autor bardzo celnie porusza problem przemocy rówieśniczej w szkole.

Szkoła bywa miejscem trudnej konfrontacji. Niejeden z nas doświadczył przemocy szkolnej, a już na pewno był jej świadkiem. Usłyszane wyzwiska, znęcanie się psychiczne i fizyczne mogą na stałe wpłynąć na osobowość ucznia. Rzadko jednak ma on na tyle odwagi, by zgłosić swój problem do wychowawców czy rodziców. Boi się odtrącenia, wyśmiania i jeszcze większych szykan ze strony rówieśników. Sam również nie ma siły, by poradzić sobie z tym ciężarem. Nick i jego książka może stać się konkretną pomocą, jak nie dać się gnębić przez rówieśników.

Nick Vujcic jako młody chłopak bez rąk i bez nóg miał ogromne problemy z akceptacją siebie, ale także akceptacją ze strony środowiska. Wyzwiska, obraźliwe komentarze pod jego adresem stały się częścią każdego dnia w szkole, do tego stopnia, że codzienne wyjście do szkoły łączyło się z wielkim stresem i postępującą apatią. Nick na własny przykładzie opisuje, jak udało mu się przezwyciężyć swoich prześladowców. Daje wskazówki, jak zbudować silne poczucie własnej wartości oraz wykształcić w sobie mechanizmy obronne. Autor często powołuje się także na przykłady osób, które dzieliły się z nim swoją historią, by jeszcze bardziej przekonać czytelników, że także oni mogą okazać się zwycięzcami. 

Książka zawiera wiele cennych rad, które można zastosować w praktyce. Dotyczą one zarówno sfery emocji, jak i działań, relacji międzyludzkich. Nick pisze z głębi siebie, nie stroni od humoru, także na temat swojej niepełnosprawności. Jest szczery i autentyczny. 

Jeśli przemoc rówieśnicza dotyczy także Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, sięgnij koniecznie po tę książkę. Lekturę polecam także wychowawcom i pedagogom, którzy dostrzegają podobny problem wśród swoich uczniów. 

* * *

Nick Vujcic, Nie daj się gnębić!, Aetos Media, Wrocław 2015.