Jesteś tutaj

Biblijne opowieści językiem dzieci

To wspaniałe propozycje dla dzieci, z piękną szatą graficzną, przyciągającą dziecięcy wzrok. Napisane z myślą o nich, językiem, który ułatwi zrozumienie nie zawsze łatwych historii. 

Pamiętam z mojego dzieciństwa, że Pismo Święte stało na półce i nie wolno było go ruszać, żeby nie zniszczyć. Przez moment Biblia budziła ciekawość, jak to rzeczy zakazane, ale to mijało. Dopiero jako osoba dorosła zaczęłam uczyć się korzystać z Księgi, która powinna być pierwszą w życiu chrześcijanina. A wyrobienie nawyków u osoby dorosłej jest dużo trudniejsze niż wpojenie tego dzieciom. Na szczęście dziś jest to oczywiste i pojawiają się książki, które mogą być ogromnym wsparciem dla rodziców. 

Włoszka Antonella Anghinoni opisuje starotestamentalne historie kobiet, Rebeki i Sary, jak bajki o niezwykłych księżniczkach. Mała czytelniczka może się zidentyfikować z postacią, poczuć piękna i wybrana, a równocześnie poznać zawiłą historię z Księgi Rodzaju. Na tym propozycja się nie kończy, bo można skomponować strój dla swojej bohaterki, upiec z nią podpłomyki czy wytworzyć dzban. W specjalnym słowniku wyjaśnione są trudne słowa oraz ciekawostki. Biblijna księżniczka może towarzyszyć dziecku przez długu czas, powracając do przeczytanych fragmentów i przeżyć postaci.

Druga propozycja to książki Justyny Wacławik. Jeśli dziecko uwielbia Franklina, na pewno pokocha bohaterów tej autorki. Historie zwierząt nawiązują do biblijnych, tym razem nowotestamentalnych, wydarzeń i doświadczeń. Poznają przygodę Pandy, która już wie, czym jest prawdziwa miłość, a także Kangurka, który nauczył się oszczędzać dzięki mądrości rodziców i biblijnym podpowiedziom. Na końcu książeczek znajdują się wskazówki dla rodziców oraz odniesienia do Pisma Świętego, które pomogą wyjaśnić dziecku, jak łączyć to, co na ziemi z tym, co z nieba.

To wspaniałe propozycje dla dzieci, z piękną szatą graficzną, przyciągającą dziecięcy wzrok. Napisane z myślą o nich, językiem, który ułatwi zrozumienie nie zawsze łatwych historii. Dla mnie, osoby dorosłej, było to miłą niespodzianką, dlatego myślę, że i rodzicom rozjaśnią się niektóre biblijne tajemnice. A Pismo Święte od najmłodszych lat stanie się towarzyszem człowieka i zamiast kurzyć się na półce, będzie „niszczało” od palców, łez i uśmiechów.

* * *

Justyna Wacławik, Mądre oszczędzanie, Wydawnictwo Vocatio, Warszawa 2015

Justyna Wacławik, Prawdziwa miłość, Wydawnictwo Vocatio, Warszawa 2015

Antonella Anghinoni, Rebeka. Wymarzona panna młoda, Wydawnictwo św. Wojciech, Poznań 2015

Antonella Anghinoni, Sarah. Księżniczka, Wydawnictwo św. Wojciech, Poznań 2015