Jesteś tutaj

Kobiece morały

Autor:

Książka tylko dla dziewczyn? Czemu nie, skoro materiał wybitnie kobiecy. Niegrzeczne dziewczynki w Biblii to szczególny poradnik, z którego należy czerpać wzorce, jak nie powinno się postępować.

Amerykańska pisarka Liz Curtis Higgs pokazuje na dziesięciu biblijnych przykładach, że kobiece charaktery od tysięcy lat pozostają niezmienne, zmieniają się jedynie kostiumy i okoliczności. Autorka przeprowadza nas po losach kobiet, które zapisały się na kartach Pisma Świętego jako te z niechlubnymi życiorysami, niecieszące się dobrą reputacją.

Poczynając od pierwszej kobiety, ukochanej i nieposłusznej córki – Ewy, poprzez żonę Lota, prostytutkę Rachab, okrutną Jezebel, kończąc na ocalonej Jawnogrzesznicy z Ewangelii, narratorka przybliża postaci kobiece, aby bliżej poznać historię grzechu. Autorka dla potrzeb książki stwarza podkategorie „niegrzecznych dziewczynek w Biblii”. I tak powołuje się na przykłady tych „złych do szpiku kości”, „złych przez jakiś czas, ale nie na zawsze” oraz „złych przez chwilę”. Co spowodowało, że dla większości tych kobiet nie było już ratunku? A co się stało, że niektóre uzyskały szansę poprawy?

Aby udowodnić tezę o ponadczasowości biblijnych historii, Liz C. Higgs każdy rozdział rozpoczyna od fikcyjnego opowiadania zbudowanego na kawie epizodów z Pisma Świętego. Choć niektóre wątki wydają się mało przekonujące, to przecież najważniejsze nie jest prawdopodobieństwo, a uniwersalny przekaz, jaki można wydobyć z tych historii. Następnie autorka szczegółowo omawia i interpretuje fragment Pisma, mówiący o danej postaci. Na koniec każdego rozdziału znajdują się wnioski oraz krótki rachunek sumienia, szereg pytań, które mogą pomóc w konfrontacji siebie z opisywaną postawą. Okazuje się, że w każdej z nas można odnaleźć szczyptę niegrzecznej. Kłamstwo, pożądanie, przywiązanie do rzeczy materialnych, brak wdzięczności, pogarda dla innych… brzmi znajomo?

Biblijne femmes fatales stawały się częstymi motywami w sztuce. O, jak bardzo zachwycali się młodopolanie Salome, trzymającą na tacy ściętą głowę Jana Chrzciciela. Te obrazy przejawiały się w wielu dziełach. Grzech, zwłaszcza w wykonaniu kobiecym, fascynował artystów. Higgs w swojej książce robi coś zupełnie odwrotnego. Pokazuje „niegrzeczne dziewczynki” jako antybohaterki. Mówi: „Uwaga, moje drogie, tutaj potknięcie. Tędy nie idziemy!” Tak, właśnie podobnym językiem operuje autorka. Zabawnym, przewrotnym, pełnym humoru, a jednocześnie bardzo precyzyjnym.

Książkę czyta się naprawdę dobrze. Choć na początku wydawało mi się, że to poradnik dla nastolatek, szybko zmieniłam opinię. To książka także dla nastolatek (i bardzo dobrze, gdyby ją przeczytały), ale przede wszystkim dla kobiet (w każdym wieku). Narracja Higgs pochodzi prosto z amerykańskiego Kościoła, dlatego może się wyróżniać na tle naszych rozważań o duchowości. Wada czy zaleta? Przekonajcie się sami. Stop! Same.

***

L. C. Higgs, Niegrzeczne dziewczynki w Biblii, tłum. A. Buczkowska, Aetos, Wrocław 2014.