Jesteś tutaj

Małe tajemnice Franciszka

Autor: 
Zuzanna Kaczmarek

Dowolne zdjęcie wiernych zebranych na Placu Św. Piotra 13 marca 2013 roku mogłoby stać się memem internetowym – wystarczyłoby dodać podpis „Oni jeszcze nie wiedzą”.

Rzeczywiście, tylko nieliczni mogli się domyślać, że kardynał Jorge Mario Bergoglio wraz z przyjęciem imienia Franciszek uruchomi machinę przemian, które zwrócą Kościół w kierunku ludzi jak nigdy wcześniej. Otwartość papieża na wiernych, niespotykana skromność, ale także odważne i stanowcze wypowiedzi na marginalizowane wcześniej tematy zszokowały świat – nie tylko katolicki – natomiast szok wywołał lawinę publikacji dotyczących osoby Franciszka.

Należy do nich także niewielka książka To ja, papież Franciszek. Anegdoty o Ojcu Świętym autorstwa Grzegorza Polaka. Jest to właśnie zbiór anegdot, historyjek oraz wypowiedzi dotyczących papieża, zebranych z portali internetowych, agencji prasowych, gazet i książek. Obraz Franciszka, który wyłania się z przytoczonych w publikacji historii, nie odbiega zbytnio od tego, który znamy z mediów – roześmiany człowiek, pochylający się z troską nad każdą osobą w ciągnącym ku niemu tłumie, niosący pomoc biednym i w imię solidarności z nimi wyrzekający się luksusów.

Pełne emocji wypowiedzi osób znających Bergoglio przed konklawe – ludzi, którzy rozmawiali z papieżem – oraz kolejne, podobne do siebie wydarzenia ukazujące jego hojność i szczerość, w dodatku czasami przytoczone odrobinę nieprecyzyjnie, po kilkudziesięciu stronach stają się nieco nużące. Warte uwagi są za to fragmenty łamiące ten populistyczny wizerunek Franciszka i ukazujące jego niewygodne z punktu widzenia mediów cechy, takie jak na przykład stanowczość w sprawach wiary – kiedy rząd argentyński chciał zalegalizować małżeństwa jednopłciowe, przyszły papież otwarcie nazwał je dziełem szatana. Najciekawszą częścią książki są jednak przytoczone wypowiedzi samego Ojca Świętego, które najlepiej przybliżają nam tą niezwykłą postać. Książka jest przejrzysta w swojej budowie oraz napisana prostym językiem.

Podsumowując – lekturze raczej brak odkrywczości i oryginalności, jednak myślę, iż znajdą się czytelnicy, dla których będzie stanowiła miłą rozrywkę. Jest to książka na jeden, góra dwa wieczory, które dzięki niej spędzimy na pewno lepiej niż przed telewizorem – idąc w ślady papieża Franciszka, który telewizji podobno nie ogląda.

 

***
Grzegorz Polak, To ja, papież Franciszek. Anegdoty o Ojcu Świętym, Fronda, Warszawa 2014.