Jesteś tutaj

Nauka pływania

recenzja książki "Fale łaski" o. A. Pelanowskiego
Autor: 
Justyna Sujka

Nie ma się czego bać. Pan Bóg zawsze się o Ciebie troszczy!

Znany rekolekcjonista, ojciec Augustyn Pelanowski, tym razem czerpie z Ewangelii według świętego Łukasza. W książce Fale Łaski słowa apostoła stanowią podstawę do rozważań nad indywidualną relacją z Panem Bogiem.

Ojciec Pelanowski wspiera swoje refleksje jaskrawymi przykładami, niezwykle trafnie wplata cytaty z Pisma Świętego oraz dzieł świętych, jak i odwołania do wybitnych dzieł sztuki, dawnych czy współczesnych. To także językoznawca i historyk, który tłumaczy nam Ewangelię, odwołując się do obyczajów z czasów Jezusa oraz pierwotnych znaczeń słów w języku hebrajskim czy greckim. Dociekliwi czytelnicy na pewno będą zadowoleni.

Jeżeli ktoś jednak liczy tylko na rozszerzoną wersję przypisów do Pisma Świętego, może się zawieść. Książka, mimo że opatrzona podtytułem mówiącym o komentarzach, stanowi bowiem zbiór konferencji, które dotykają obaw i wątpliwości katolika, niezależnie od „stopnia zaawansowania”. Ewangelia świętego Łukasza przekazuje dobrą nowinę: Nie ma się czego bać. Pan Bóg zawsze się o Ciebie troszczy!

Rozdziały, poprzedzone odwołaniem do wybranego fragmentu Ewangelii, mają charakter otwarty. Zachęcają do refleksji oraz modlitwy, otwierają na Słowo Boże, umacniają. Mogą być początkiem wyboru i pogłębienia relacji ze Stwórcą. W książce znajdziemy również wiele osobistych świadectw ojca Pelanowskiego, który nie powstrzymuje się od opowiadania o własnych rozterkach i błędach w wierze.
Pozycja niewątpliwie warta uwagi. Polecam ją szczególnie tym, którzy mają ochotę na rekolekcje z książką i chcieliby się bardziej otworzyć na działanie Ducha Świętego.

***

Augustyn Pelanowski OSPPE, Fale Łaski. Komentarze do Ewangelii świętego Łukasza, Wydawnictwo „Paganini”, Kraków 2013.