Jesteś tutaj

Poddaj się… Bogu!

recenzja książki "Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu"
Autor:

Nick Vujicic – chyba nikomu nie muszę przedstawiać tego człowieka. Z chęcią jednak przedstawię Wam jego nową książkę, która właśnie ukazała się w polskim przekładzie. Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu to całkiem zasobny zbiór inspiracji.

Każdy, kto patrzy na Nicka po raz pierwszy, ze zdumieniem łapie się za głowę i próbuje zrozumieć, jak ktoś w takim stopniu niepełnosprawny, pozbawiony czterech kończyn może mówić o sobie, że jest „obłędnie szczęśliwy”. Coś zupełnie niepoprawnego musi kryć w sobie osobowość Nicka. On sam tłumaczy swoje nastawienie do życia jako łaskę od Boga, która sprawia, że staje się Bożym narzędziem ewangelizacji. Już bez mała 5 milionów osób na całym świecie spotkało się na żywo z Nickiem, który swoimi przemówieniami porusza serca słuchaczy, umacnia ich wiarę i nadzieję oraz zapala do działania. Do znacznie większej ilości osób ten świetny mówca i ewangelizator trafił za pomocą Internetu oraz swojej pierwszej książki Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!, która w mgnieniu oka trafiła na listę bestsellerów.

Książka Niezwyciężony to kolejny punkt na mapie rozlicznych działań podejmowanych przez Nicka. Tę publikację traktować można jako poradnik, autobiografię, pamiętnik, ale przede wszystkim jako źródło inspiracji. Autor porusza w swojej książce wiele życiowych problemów, zwłaszcza tych, z którymi zmagał się osobiście, a następnie opisuje, jak udało mu się je przezwyciężyć. Próbuje podpowiedzieć czytelnikom, jak wyjść z życiowego kryzysu czy kryzysu wiary. Daje cenne wskazówki, jak nie zrezygnować z miłości, nawet gdy ktoś zostanie zraniony czy zdradzony, czy jak sobie radzić z przemocą wśród rówieśników. Wszystkie te porady opiera na własnym doświadczeniu, czym mocno uwiarygadnia swój przekaz. Nick wielokrotnie zwraca się bezpośrednio do czytelnika, nie boi się opisywać swoich problemów i emocji. Ponadto książkę ilustruje kilkoma przykładami ludzi, którzy byli dla niego bezpośrednią inspiracją i motywacją do działania. Przedstawia historie osób, dzięki którym stale się kształtuje i uczy – członków rodziny, przyjaciół, mówców, przywódców politycznych czy społeczników.

Nick nie przemyca w swoich wystąpieniach chrześcijańskich wartości, ale mówi o nich wprost. Mówi o Jezusie jako źródle swojej wewnętrznej siły, przywołuje wybrane fragmenty Biblii, które w sposób szczególny wpłynęły na jego życie i wiarę. Za świętym Pawłem powtarza, że „wiara bez uczynków jest martwa”, bo tylko przez działanie można dostrzec potęgę wiary. „Trzymam w szafie parę butów, bo wierzę w cuda” – wyznaje w swojej książce. Jest autentyczny i udowadnia, że nie zależy mu na sławie, a na głoszeniu Dobrej Nowiny. I choć robi to w iście amerykańskim stylu, to jego przekaz brzmi uniwersalnie.

Szkoda tylko, że tym razem nie udało się zaprojektować równie dobrej okładki jak w przypadku pierwszej książki Nicka.

***

Nick Vujicic, Niezwyciężony! Potęga wiary w działaniu, przeł. P. Kwiatkowski, Aetos, Wrocław 2014.