Jesteś tutaj

Rachab - kobieta wielkiej wiary

recenzja książki "Rachab" Francine Rivers
Autor: 
Weronika Rutkowska

Kiedy sięgamy po drugi tom jakiejś serii, możemy obawiać się, że nie zrozumiemy jego treści, nie odnajdziemy się w historii bohaterów. Jednak powieść Francine Rivers pod tytułem Rachab - druga część serii Rodowód łaski – jest zamkniętą całością, którą czytelnik spokojnie może przeczytać jako osobną książkę.

Historia tytułowej bohaterki, jednej z pięciu kobiet wymienionych w rodowodzie Jezusa, została oparta na 2. i 6. rozdziale Księgi Jozuego. To tam pojawiają się wszystkie informacje dotyczące tego, kim była i co zrobiła Rachab. Autorka w ciekawy sposób opisuje kilka najważniejszych dni z życia nierządnicy mieszkającej w Jerychu. Wyraźnie nakreśla jej historię życia, codzienność i okoliczności, w jakich żyła. Wydaje się wręcz po ludzku niezrozumiałe, jak kobieta lekkich obyczajów, żyjąca w dostatku i ciesząca się łaską władcy, odnajduje w sobie głęboką wiarę i zaufanie do nieznanego Boga. Ciekawa jest również próba wzbogacenia historii o wątek miłości Rachab i jednego z izraelskich zwiadowców.

Książka jest dobrą lekturą dla czytelniczek, które dopiero zaczynają „przygodę” z wiarą i poznają historie biblijne. Ukazuje kobietę, która bez cienia wątpliwości powierza swój los Bogu i od tego momentu podporządkowuje Mu całe swoje życie. Jednak osobom bardziej zaangażowanym w wiarę powieść ta może się wydać nieco płytka i egzaltowana, a wątek miłości Rachab i Salmona (momentami, niestety, wychodząca na pierwszy plan) zbyt hollywoodzki.

Zaletą książki są zawarte w niej krótkie rozważania biblijne oparte na konkretnych fragmentach Słowa Bożego, mające na celu odkrycie Bożego planu dla każdego z nas. Jest to dobre uzupełnienie treści lektury.

Myślę, że powieść Rachab Francine Rivers może stać się początkiem drogi do Boga. Natomiast niezdecydowanych, którzy myślą, że odeszli już zbyt daleko, może zachęcić do wytrwałego szukania Boga i zaufania Mu pomimo wszystko. Skoro udało się Rachab, uda się każdemu z nas.

***
Francine Rivers, Rachab, przeł. M. Balon, Aetos Media, Wrocław 2014.

 

Rezenzja jest owocem współpracy między Bosko.pl i szkołami salezjańskimi w Łodzi.
Zachęcamy uczniów, katechetów, szkoły do nawiązania z nami współpracy, której materialnym znakiem mogą być m.in. teksty publikowane na naszych stronach.