Jesteś tutaj

1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym

recenzja książki "1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie"

Czy na pewno wiesz wszystko o Bożym Miłosierdziu? A może także o św. s. Faustynie oraz św. Janie Pawle II? Wydaje Ci się! Książka pt. 1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie to niesamowita pozycja, dzięki której odkryjesz, ile jeszcze nie wiesz, bo przecież Miłosierdzie Boże jest niezgłębione.

Księża Piotr Szweda MS oraz Andrzej Witko w 1001 punktach, w tekście podzielonym na 5 rozdziałów, przedstawiają posłannictwo i życie św. Faustyny, jednej z najbardziej znanych na świecie polskich świętych, począwszy od narodzenia aż do śmierci w 33 roku życia. Następnie autorzy przedstawiają istotę miłosierdzia, w ogólności, jak powinno się je praktykować, co to znaczy być miłosiernym, a przede wszystkim, że miłość i miłosierdzie, choć związane ze sobą, nie są tożsame.

W kolejnym rozdziale księża prezentują miłosierdzie jako przymiot Boży, uzasadniając, dlaczego Miłosierdzie Boże jest największym przymiotem Boga. Ten rozdział jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze zawiera teologiczną wykładnię prawd wiary o Miłosierdziu Bożym. Choć dla zwykłych czcicieli Miłosierdzia może jest to oczywiste, jednakże zawsze można postawić sobie pytanie, dlaczego to Miłosierdzie Boże, a nie np. sprawiedliwość Boża, miałoby być największym przymiotem Boga. Dodatkowo podkreślmy, że Bóg jest doskonały w każdej swojej cesze, zatem wyróżnianie którejś jest czymś niezwykle trudnym z teologicznego punktu widzenia. Ale Miłosierdzie Boże jest niezgłębione, ponieważ nieustannie działa, nieustannie podtrzymuje wszystko w istnieniu z wielkiej miłości Boga. Dalej autorzy wyjaśniają związek Miłosierdzia Bożego z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. W książce zamieszczona jest bardzo wnikliwa analiza teologiczna oraz literacka Dzienniczka św. s. Faustyny, wyjaśnienia dotyczące poprawności kultu Bożego Miłosierdzia. Jeśli kogoś przeraża stwierdzenie o „wnikliwej analizie teologicznej”, niech się nie trwoży. Autorzy są świetni w wyjaśnianiu nawet skomplikowanych pojęć i kwestii, przez co książka staje się przystępna dla każdego.

Ks. Piotr Szweda MS oraz ks. Andrzej Witko ukazują, czym naprawdę jest Miłosierdzie Boże oraz postawa miłosierdzia wobec bliźnich, odpierając w ten sposób złośliwe zarzuty, jakie słyszy się we współczesnym świecie: że miłosierdzie jest czymś złym; że eutanazja to wyraz miłosierdzia; że działalność filantropijna czy charytatywna całkowicie jest wypełnieniem miłosierdzia. W swojej książce autorzy prezentują historię rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego, opowiadają o problemach, jakie napotykała siostra Faustyna oraz inni rozpowszechniający kult Miłosierdzia Bożego, jak np. bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik świętej. Wydanie książki w tym roku wiąże się z kanonizacją wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego, św. Jana Pawła II. Mnie zapadła w pamięć pasjonująca historia obrazu „Jezu, ufam Tobie”, zwanego także obrazem Miłosiernego Zbawiciela, czy obrazem Miłosierdzia Bożego. Autorzy przedstawili historię powstawania obrazów, wyjaśniają, dlaczego powstały dwie „bazowe” wersje, później zajęli się innymi formami kultu, jak koronka, nowenna czy litania do Miłosierdzia Bożego.

Lektura tej książki jest nie tylko pouczająca, lecz także inspirująca, do działania czynów miłosierdzia, do świadczenia każdego dnia o Miłosierdziu Bożym oraz do rozpowszechniania głoszenia, jak wielkie jest Miłosierdzie Boże, jak ogromne są obietnice, które są wyłącznie inicjatywą Boga, który jest Miłością Miłosierną.

 ***

ks. Piotr Szweda MS, ks. Andrzej Witko, 1001 rzeczy o Miłosierdziu Bożym i św. Faustynie, Wydawnictwo M, Kraków 2014.