Jesteś tutaj

Uwierz Mu na słowo. Felietony biblijne

Autor: 
Wydawnictwo WAM

Wacław Oszajca w swoich biblijnych felietonach prowadzi Czytelnika tydzień za tygodniem przez cały rok liturgiczny, odkrywając przed nim znaczenia ukryte w niedzielnych czytaniach. 

Scenariusz kuszenia każdego z nas, jest prosty. Zaczyna się od spraw codziennych, od bajki o samonakrywającym się stoliczku. A jaki jest scenariusz dotyczący tylko ludzi religijnych, w tym chrześcijan?

Próba podporządkowania sobie Boga. Nawet nie postawienie siebie w miejsce Boga, tak głupi nie jesteśmy, ale chęć posługiwania się Bogiem i Jego wszechmocą. Nie wiem, czy w naszym kraju na dorobku największym niebezpieczeństwem jest konsumpcjonizm. Jeśli tak, to nie świecki, ale religijny; nie materialny, ale duchowy.

Grozi nam obżarstwo duchowe, jak mówi św. Jan od Krzyża. Z drugiej strony - podlizywanie się Bogu, wychwalanie pod niebiosa i dziękowanie, a wszystko po to, by Bóg wspierał moje plany i poczynania, by nie za często wtrącał się do moich spraw, a jeśli już, to w miarę delikatnie.

Wacław Oszajca w swoich biblijnych felietonach prowadzi Czytelnika tydzień za tygodniem przez cały rok liturgiczny, odkrywając przed nim znaczenia ukryte w niedzielnych czytaniach. Stara się zasiać w Czytelniku ziarno wątpliwości, tak aby ośmielić go do samodzielnego zmierzenia się z Biblią i Tradycją.

Wacław Oszajca SJ - poeta, teolog, wykładowca, felietonista, tłumacz. Jego felietony biblijne, publikowane na łamach "Tygodnika Powszechnego" od 2009 roku, cieszą się wśród Czytelników niesłabnącą popularnością.

* * *

Wacław Oszajca, Uwierz Mu na słowo. Felietony biblijne, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015, s. 776