Jesteś tutaj

„Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego”

Poruszający dokument o twórczości ks. Jana Twardowskiego oraz ludziach, którzy odnaleźli w jego tekstach oparcie i komentarz do własnego życia. Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego na VOD od 25 marca.  

Film zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin wybitnego poety - ks. Jana Twardowskiego. Reżyserem jest wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą Dariusz Gajewski - członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz twórca filmów fabularnych (Warszawa, Lekcje Pana Kuki) i dokumentalnych. Czas niedokończony powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych – największej państwowej wytwórni filmowej w Polsce, która odpowiada za takie obrazy jak Generał Nil Ryszarda Bugajskiego, Karbala Krzysztofa Łukaszewicza, Panie Dulskie Filipa Bajona czy Róża Wojciecha Smarzowskiego. Autorem zdjęć jest Wojciech Staroń (Plac Zbawiciela, Jeszcze nie wieczór, Papusza).

Czas niedokończony prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego - jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Film portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

„Wiersze Twardowskiego afirmują ciszę, wielką ciszę. Świat, w którym żyjemy jest zaprzeczeniem ciszy. Otacza nas zgiełkliwy chaos. Może dlatego czytelnicy tak często sięgają po jego wiersze, znajdując to czego potrzebują, a nie mogą odnaleźć w swoim własnym otoczeniu.”
- Dariusz Gajewski, reżyser

„Nie opowiadajcie razem i osobno
że nie ma ludzi niezastąpionych
bo przecież moja matka
łagodna i nieubłagana
cała w czasie teraźniejszym niedokończonym […]”
- ks. Jan Twardowski

Premiera VOD: 25 marca 2016 r.

Gatunek: dokumentalny
Produkcja: Polska 2015
Montaż: Jan Mikołaj Mironowicz
Zdjęcia: Wojciech Staroń P.S.C.
Reżyseria i scenariusz: Dariusz Gajewski (Obce niebo, Warszawa, Lekcje Pana Kuki)
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
Koprodukcja: Dom Spotkań z Historią
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Producent: Włodzimierz Niderhaus
Obsada: ks. Aleksander Seniuk, Katarzyna Nieckula, Ricardo de Zordo, Tomasz Rogoziński, Michał Rogoziński, Sylwia Rogozińska, Julia Rocka, Jakub Malczewski