Jesteś tutaj

Gandhi w brzuchu wieloryba

Autor: 
Fronda

O stalinowskich agentach i rozliczaniu wojennych kolaborantów, o chrześcijańskich reformatorach i porażce intelektualistów w obliczu totalitaryzmu, o nadużywaniu słowa „faszyzm”, o sporcie, książkach i głodujących dzieciach - eseje Orwella

Jego dwie książki na zawsze zmieniły sposób myślenia całej ludzkości. Jest autorem terminów „zimna wojna” czy „kultura popularna”. Jako pierwszy dostrzegł też zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem Ameryki.

O stalinowskich agentach i rozliczaniu wojennych kolaborantów, o chrześcijańskich reformatorach i porażce intelektualistów w obliczu totalitaryzmu, o nadużywaniu słowa „faszyzm”, o sporcie, książkach i głodujących dzieciach  – o tym wszystkim i wielu innych sprawach traktuje najnowszy zbiór szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella. 

A dokładniej:
• „W brzuchu wieloryba” – jeden z najbardziej znanych esejów Orwella; kapitulacja intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych. Obraz tej postawy w literaturze oraz ideologii.

• „W obronie P.G. Wodehouse’a”, gdzie Orwell porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny. Kto współpracował z nieświadomości, a kto z premedytacją? Kogo za to obwiniać i kogo za to karać?

• Słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii, oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików...

... oraz 21 innych tekstów Orwella. Pisarza, który kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć i obawiał się przyszłości. Jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XXwieku, znakomitego dziennikarza i polemisty. Uwielbiającego kobiety i nieszczęśliwego w związkach z nimi. Jego Rok 1984 został uznany w sondażu brytyjskiego dziennika „The Guardian” za książkę najtrafniej oddającą sens XXwieku.