Jesteś tutaj

"Lista Bergoglio"

Autor: 
Wydawnictwo Jedność

23 stycznia do księgarń trafiła książka Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury. Historia nigdy nie opowiedziana. To niezwykła opowieść o losach ponad 100 ludzi uratowanych przez ojca Jorge Mario Bergoglio w czasach dyktatury, przedstawiająca jednocześnie nieznany aspekt działalności obecnego papieża Franciszka.

Premiera książki odbyła się we wrześniu ubiegłego roku we Włoszech i odbiła się szerokim echem, a znana włoska reżyserka Liliana Cavani ogłosiła, że nakręci film na jej podstawie. Do chwili obecnej książka ukazała się już w Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, w całej Ameryce Łacińskiej i w państwach afrykańskich, w których mówi się po portugalsku. Trwają przygotowania do wydania Listy… na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

24 marca 1976 roku. W Argentynie władzę przejmuje armia. Rozpoczyna się siedem lat terroru. Wojsko porywa i morduje dziesiątki tysięcy osób: to dramat tzw. desaparecidos – tych, którzy „zniknęli”. W Buenos Aires jezuita Jorge Mario Bergoglio ratuje wszystkich, których może. Teraz ci, którzy zostali przez niego uratowani, wyznają, jak ojciec Jorge po cichu działał, by ich ocalić.

"Człowiek, który uratował nam życie jest papieżem", mówi Anna Gobulin. Kardynał Bergoglio przed laty ochronił ją i jej męża przed oprawcami.

„Bergoglio ocalił wielu, więcej niż on sam jest w stanie sobie przypomnieć” – w czasie zbierania materiału wiele razy słyszałem takie słowa. Inni mówili: „Przykro mi, ale to ty musisz odkryć dalszy ciąg tej historii”. Podejrzana postawa, jak gdyby było coś do ukrycia. Czyżby zmowa milczenia, aby chronić tę sympatię, jaką dziś cieszy się papież Franciszek? Nikt, począwszy od wąskiego kręgu jego starych przyjaciół, dosłownie nikt nie chciał mi wskazać właściwego kierunku.

Nello Scavo (ur. Catania. 1972) dziennikarz „Avvenire”, międzynarodowy reporter i dziennikarz śledczy. Zajmował się tematyką zorganizowanej przestępczości i globalnym terroryzmem. Napisał reportaże z najbardziej „zapalnych” stron świata: byłej Jugosławii, południowo-wschodniej Azji, krajów byłego Związku Radzieckiego, Ameryki Łacińskiej, Półwyspu Somalijskiego. Laureat wielu nagród literackich i dziennikarskich.

***

Nello Scavo, Lista Bergoglio. Ocaleni przez Franciszka w czasach dyktatury, Jedność, Kielce 2014.